Despre I.N.Socolescu

Ion N. Socolescu este unul dintre cei mai de seamă reprezentanți ai școlii românești de arhitectură modernă.

S-a născut în anul 1856 la Ploieşti, fiind fiul lui N.G. Socolescu. A efectuat studiile secundare la Liceul „Sfinţii Petru şi Pavel” din

Ploieşti, iar după absolvirea bacalaureatului s-a înscris la „Şcoala naţională de poduri, şosele şi mine” din Bucureşti, pe care a absolvit-o în 1877. A obţinut o bursă de specializare la Paris, unde a studiat arhitectura la „Şcoala naţională superioară de arte frumoase”. A revenit în ţară în 1883, cu brevetul de arhitect.

Dornic să asigure un învăţământ corespunzător pentru candidaţii-arhitecţi, Socolescu a înfiinţat, împreună cu S.Sterian în 1892, la Bucureşti, prima şcoală românească de arhitectură, care s-a transformat în Şcoala Superioară de Arhitectură . Mai târziu aceasta avea să devină Academia de Arhitectură, care a dat României pe toţi marii săi arhitecţi. În anul 1891 Socolescu a înfiinţat

Societatea Arhitecţilor Români, devenind preşedinte al acesteia între 1901 şi 1904.

A clădit mai multe construcții și case de locuit în București și în alte orașe ale tării. În București se remarcă casele de pe strada

Tuberozelor , casa Ionescu-Gion(str.Lucaci), casa dr. Angelescu, casa Paraschivescu ,Palatul Bratianu (str.Visarion) ; în Constanța – vechea Primărie, azi sediul Muzeului de artă populară; în Craiova – fostul Palat de Justiție, astăzi sediul Universității , care în 1890 era una din construcțiile monumentale ale țării.

București - Casa de pe strada Tuberozelor

București - Casa Ionescu-Gion

București - Casa dr. Angelescu

București - Casa Paraschivescu

Constanța – Muzeul de artă populară

Craiova – Universitatea

Pot fi menționate și multe alte lucrări ale arhitectului I.N.Socolescu : București – casa proprie din b-dul Carol nr.28, str.Slănic nr.24; Ploiești – fosta școală de fete ”Despina Doamna”(azi muzeu de istorie); Pitești – Primăria, Biserica Sf.Vineri; spitalele din Alexandria, Târgoviște, Călărași și multe altele.

Om de acțiune, cu o cultură aleasă, Ion N.Socolescu a contribuit la crearea de buni arhitecți și la ridicarea nivelului arhitecturii românești de la sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul secolului XX.

Promotor al noului stil arhitectural, I.N.Socolescu a reușit sa creeze o linie proprie a stilului neoromânesc, atractivă și ușor de recunoscut prin câteva elemente (arcadele duble, reliefurile decorative care încadreaza arcadele ferestrelor, cromatica vie).